Dywizjon 303 na wielkim ekranie

Rozpoczęły się zdjęcia do adaptacji filmowej znanej książki Arkadego Fiedlera Dywizjon 303. Reżyserii podjął się Wiesław Saniewski, a w role bohaterów wcielą się m.in. Maciej Zakościelny oraz Piotr Adamczyk.

Wśród eksponatów wzbogacających plan filmowy znalazła się doskonała replika (w skali 1:1) słynnego brytyjskiego myśliwca Hawker Hurricane MK I, którą na co dzień możemy podziwiać w Ogrodzie Kultur i Tolerancji Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie. Jan Bromski przez trzy lata z pietyzmem odtwarzał szczegóły tego samolotu. Hurricane z Puszczykowa jest repliką historycznego myśliwca, na którego kadłubie wyrysowano napis upamiętniający ostateczny „plon” Dywizjonu 303 podczas bitwy o Anglię: 126  strąconych „Adolfów”. Uroczyste odsłonięcie myśliwca miało miejsce pięć lat temu, w 2011 roku. Kliknij po więcej informacji.

Redakcja „Pulsu Poznania” z niecierpliwością oczekuje na powstający film, zaś Pana Bromskiego i wszystkich zainteresowanych przeprasza za błąd, który wkradł się do artykułu z nr 4/2016 (s. 61), w którym omyłkowo podaliśmy, że wspomniana wyżej replika, to Spitfire. Uważnemu Czytelnikowi dziękujemy za podpowiedź.